Blog

Nisan Ayının Mucizeleri

kedilerin en mutlu olduğu zamanlar

Doğanın bize verdiği her yeni dönem ayrı güzelliklerle kapımızı çalıyor, nisan ayının mucizeleri şimdiden görülmeye başladı. Baharın müjdecisi bahar dalları açtı. Ağaçların üstündeki tomurcuklar uyandı. İçimizde bir neşe belirmeye başladı bile.

Hormonlar bizi uyarıyor, beynimiz daha mutlu hissetmeye ve daha fazla serotonin salgılamaya başlıyor. Tüm bunlar kış aylarından çıkıp güneşin daha çok kendini gösterdiği yaz mevsimine doğru geçtiğimizden oluyor..

Hayvanlar için de aynı döngü ve aynı hisler söz konusu tabi ki.

Kedilerin mart ayında çiftleşme isteğinin doğması, halk arasında hem espri malzemesi haline gelmiş hem de çok bilindik bir olaydır. Aslında kediler her dönemde çiftleşebilir, evinde kedi bakan aileler bunu çok iyi bilir ki bunun ne yeri ne de zamanı vardır.

Erkek kedilerin bazısı sürekli kızgınlık gösterebilirken bazısı (çok az bir oran) hiç kızgınlığa girmeyebilir. Ancak sokakta yaşayan kediler için durum farklıdır. İçgüdüsel olarak üremek gerekir ve ürediği yeni nesli özellikle mevsimsel şartlar uygun ise hayatta tutabileceğini bilir. Bu nedenle kış aylarının çok zor şartlarında daha temel ihtiyaçları olan beslenme ile daha çok ilgilenirler.

Bahar gelir, çiçekler açar, hava güzelleşir ve çiftleşmeler aynen halk dilinde bilindiği gibi Mart ayında daha sıklıkla olur.

Köpekler için de durum çok farkı değildir ancak, sokaktaki köpeklerin büyük bir kısmı belediye veterinerleri tarafından kısırlaştırıldığı için sokak patililerimizde bu durumu çok yaşamıyoruz diyebilirim.

Nisan ayının gelmesiyle birlikte bahçeler tanzim edilmeye, uyuyan çimler yemyeşil hale gelmeye başladı.

Kediler ve köpekler de daha keyifli. Güneşin altında yatan dört bacağını havaya kaldırmış D vitamininin tadını çıkararak uyuyan köpüklerin manzarasını görmeye başlarız yine. Kedilerin güneşin altında torakta ve çimlerin üstünde bir o yana bir bu yana yuvarlanması kadar keyif veren bir şey yoktur herhalde..

Evde bizimle yaşayan dostlarımızın da güneşin tadını çıkarmaya, D vitamini almaya hakkı var. Doğada yaşamıyor olsalar bile onlara bu ortamı tattırmak ve hem daha sağlıklı birer pet olmalarını sağlamak hem de keyiflerini yerine getirmek için bunu yapmalıyız.

Köpek sahibi iseniz zaten istisnai durumlar haricinde sıklıkla sokağa çıkıyorsunuz demektir, tuvalet ihtiyacı için. Ancak tuvaletini evdeki kuma yapan biricik kedi dostlarımızı da dışarı çıkarıp hava almalarını ve keyiflenmelerini sağlayabiliriz.

(Önemli bir uyarı: lütfen kedi ve köpeklerinizin tüm parazit aşılarının tam olmasına dikkat edin…)

 

Kedi ve köpekleriniz ile dışarı çıkarken bizim butiğimizden alacağınız sizin zevkinize ve patili dostunuzun da konforuna en uygun olan gövde tasmasını seçebilirsiniz. Hem gezdirme kayışı hem de gövdeden geçen ve evcil dostunuzun vücudunu saran rahat / şık modellerimiz için bu linki tıklayınız.

https://www.petbutik35.com/kategori/kopekler-icin/tasma-ve-aksesuarlar/govde-tasmasi/

 

 

 

Bir Cevap Yazın