Blog

Kediler Sıcakta Ne Yapar

Hungry cat waiting for feeding

Yaz sıcaklarında bunalan kediler sıcakta ne yapar diye sorsak..

Kedilerin genel anlamda çok aşırı sıcaktan veya soğuktan olumsuz etkilendiğini herkes tahmin edebilir. Kediler çok hassas hayvanlardır. Hem duygusal anlamda, hem de vücut yapıları.. Dokuz canlı olduklarını söyleyenler olsa da onların aslında 1 canları vardır, o da çok kıymetlidir.

 

Kediler mama konusunda da gurmedir, kedi besleyen aileler iyi bilir ki kedinizin damak tadına uygun mama bulmak da bir hayli zordur. Maması taze değilse yemeyi reddeder.

Peki kediler sıcakta ne yapar ne yer ne içer? Normal zamanlarda olduğundan daha az yem tüketirler. İnsanlarda olduğu gibi sıcakta yem tüketimleri düşer ancak kediler de sıcaklarda daha çok su tüketmek isterler.

Sıcak havalarda kaybettikleri suyu vücutlarına geri almaları gerekir. Bu suyu daha taze daha serin isterler. Kediler su konusunda oldukça hassastır. Özellikle akan suları daha çok severler, ki bu büyük kedilerle olan akrabalıklarından gelir. Kaplanlar, leoparlar, pumalar, aslanlar suyu genelde akan su yataklarından içerler. Bu da bizim evimizdeki minik kedilerimize genetik olarak kodlanmış olacak ki bizimkiler de musluktan akan su görünce dayanamazlar.

Sıcak havalarda kedilerin fiziksel olarak verdikleri bazı tepkiler de vardır. Birden bire sıcak ortama giren kediler ağızlarını açar ve dilini dışarı çıkarırlar. Yani kedim neden ağzını açıyor diye düşünürseniz bu ilk sıralarda yer alan bir sebeptir. Arabada seyahat eden kediler hızlı nefes almaya başlar ve dillerini yuvarlak yaparak dışarı çıkarırlar. Bu da soluk alma hızlarını arttırmak ve kendilerini serinletmeye çalışmak içindir.

 

Kediler su tüketimlerini arttırdığı gibi sıcak havada gidip evin en serin yerlerine yatarlar. Bazen banyoda bir kuytu, bazen balkonun en serin yeri kediniz için ideal serinleme alanı olabilir.

Siz de sıcak havada en serin köşeyi seçmeye çalışmıyor musunuz?

Kediniz de aynı sizin gibi, sıcakta bunalmamak için kendine bir yer belirliyor. Yazın kedimi yıkamalı mıyım diye çok fazla mail alıyoruz.. Bu soruya net bir cevap vermek gerekirse, zorunda kalmadığınız sürece kedinizi yıkamamalısınız.

Kediler yıkanmayı sevmez, kediler kendi temizliğini yapan tertemiz varlıklardır. Kedinin banyoya ihtiyacı yoktur. Kedinizin serinlemesini istiyorsanız onu yıkamak yerine daha serin bir ortam sağlayabilirsiniz.

Related Posts

Bir Cevap Yazın