Kediler Neden Isırır

Bugünkü başlığımız kedilerin ısırma davranışı olsun. Çünkü bazı kedilerin ilk başta oyunmuş gibi başlayan ve bir zaman sonra can sıkıcı hale gelen bu ısırma hareketinin bazı sebepleri olabilir.

Derinlerde yatan sebep, az önce de söylediğim gibi; kedinin bunu oyun olarak anlaması. Bebeklikten sahiplenmiş iseniz kedinizi ve henüz süt dişlerinin dökülme  dönemindeyken ısıracak bir oyuncak gibi ellerinizi kullanmasına müsaade ettiyseniz o zaman vay halinize. Burada önce bir durmak gerek. Kedinizin oyun gibi gördüğü ve alışkanlık edindiği ısınma davranışından kurtulmanız vakit alabilir. Sabırlı olmalısınız!

kedinizin oyun gibi gördüğü bu ısırma hareketine karşılık onunla oynamaya devam etmeyin! Durun ve onun hoşlanmadığınız bir davranış olduğunu kedinize yansıtın. Anlayacağından emin olabilirsiniz.

Diğer elinizle de ağzından yavaşça elinizi çıkarabilirsiniz. Kediler, bu ısırma davranışını yapmak istedikleri bir şeyi anlatmaya çalışırken de gösterebilirler. Kedileri anlama kılavuzu olsaydı binlerce sayfadan oluşurdu kesinlikle 🙂 Ama yine de anlayamazdık. Ancak elimizden geldiği kadar dünyamızı güzelleştiren bu tatlı varlıkları anlamaya çalışalım.

Kediler Neden Isırır

Kediniz, bir yere gitmek istediği için, odanın kapısı kapalı olduğundan ya da tuvalet kabının içi kirli olduğundan bile sizi ısırabilir.Bazı kediler oyun oynamak için sahibini ısırır. Köpeklerde daha sık görülen oyuna davet davranışı bazı kedilerde de vardır. Muzur canlılar ne de olsa!

Kedilerin hayata bakış açısı, bizimkinden daha farklı, avcı canlılardır kediler. Doğadaki büyük akrabaları olan aslanları, kaplanları düşünürsek daha fazla hak verebiliriz. Kedilerin çene kasları da oldukça kuvvetlidir. Kedi deyip geçmeyin ama, kediniz sizi ısırdığında ciddi anlamda can yakabilir!Kedilerin ağız ve diş yapısı da bazen kedilerin ısırma refleksine sebep olabilir. Bu anlamda mama seçimine dikkat etmelisiniz. Kedilerin ağız ve damak yapısına en uygun mama taneleri için, mutlaka kolay kırılan, taneleri kediler için uygun granül boyutunda; taptaze bir mama olmalıdır.

Kısırlaştırılmış kedilerin damak yapısı ayrı yavru bir kedinin dişlerinin farklı olması ve yetişkin bir kedinin ağız yapısının farklılığına en uygun mama serisi için  MasterCat !!Güncel haberlerimizi takipte kalmak için Linkedin Hesabımızdan da bizi izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.