Blog, Genel

Sokakta Yaşayan Patili Dostlarımızı Unutmayalım

Kış geldi, sokakta yaşayan patili dostlarımızı unutmayalım onlar bizim asıl evlatlarımız. İnsanoğlu, bu dünyanın asıl sahiplerinin hayvanlar olduğunu unutmamalı. Kedilerimiz ve köpeklerimiz sokaklarda yaşam mücadelesi veriyor. Her gün yüzlerce kedi çöpten beslenmek için artıkların arasından kendine yemek arıyor. Köpekler poşetleri parçalayıp yiyecek peşinde koşuyorlar.

Sokaktaki hayvanları şimdi bir de kış soğuğu bekliyor. Isınabilmek ve vücut sıcaklıklarını korumak için ekstra enerjiye ihtiyaçları var.

Bu enerjiyi sağlamak için sürekli sokakta aç bir şekilde yemek arıyorlar. Yavrusu olanlar bir de emzirip kendinden veriyor, bu yavrularımıza bir kap mama bir kap su koymak bizim en büyük görevimiz.

Evinde kedi ve köpeği olanlar kendi hayvanının  mamasından sokaktakilere de koyarak destek olabilir, marketlerde ve internette satılan mamalardan bütçenize en uygun olanı alarak sokak canlarına verebilirsiniz.

Hiç bir şekilde kedi köpek mamanız yok ve almayı unutuyorsanız, yine de bir çözümü var merak etmeyin.

Evinizde yaptığınız yemeklerin artığını bir yoğurt kabına ya da plastik bir kapa koyup sokağa indirin bakın nasıl da yiyorlar. Sokak hayvanlarının istediği bir kap mama biraz su, aslında biraz da sevgi.. Görmezden gelmeyin, onların yanından geçerken kafalarını okşamak bakın sizin de içinizi ısıtacaktır.

Ayrıca çöpe cam kırığı atarken de çok dikkatli olmak lazım. Ağzı cam kırıkları ile kesilen, patileri yırtılıp kanayan kediler oıluyor. Çöpten beslenmeye çalışırken yemek bulduklarında içinde cam kırıkları da olan poşete denk gelirse maalesef sonuç bu. Yemek artıklarınız ile cam kırıklarını aynı poşete koymamaya, cam kırıklarını ayrı bir poşete koyup ağzını kapatmaya dikkat edersek kedilerin canı yanmaz. Onlar konuşamıyor, yardım edelim..

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir