Neden Bazı Kediler Tuvaletini Kumun Dışına Yapar

Bugün bu sorunun yanıtını beraber inceleyelim.. Kedilerin farklı ve özel dünyasına hoşgeldiniz. Eğer siz de böyle bir sorun yaşadıysanız; can dostunuzun tuvaletini, belki kakasını belki de idrarını kumunun dışında bir yere yaptığını fark etmişsiniz demektir..

Kediler, genetik olarak, doğası gereği hiç bir şey öğretmemize ya da eğitmemize gerek kalmadan tuvaletini kuma yaparlar.

Kediniz varsa iyi bilirsiniz ki; kediler çok titizdir. Günün büyük bir bölümünü, uykuyla, diğer büyük bir bölümünü ise kendilerini temizlemekle geçirirler.

Şimdi dönelim konumuza..

Neden Bazı Kediler Tuvaletini Kumun Dışına Yapar

Bunun bazı tıbbi sebepleri olabilir; sıralamak gerekirse;

1- Kedilerin bazıları idrar yapmada zorluk yaşar. İdrar tıkanıklığı problemi sık görülen bir rahatsızlıktır.

(idrar tıkanıklığı sıkıntısı yaşayan kedi dostlarımıza üriner bir mama önerisinde bulunmak isteriz. bkz: MasterCat Sterilised  )

2- Kedilerde böbrek hastalıkları görülebilir ve bu da kedinizin kum kabının dışında tuvalet ihtiyacını gidermesine sebep olabilir.

3- Kedilerde mesane taşı oluşumu da kedilerin tuvalet kabının dışına idrar yapma sebebi olabilir.

4- İdrar yolu enfeksiyonu. Kedilerin de aynen insanlar gibi idrar yollarını üşütebileceğini veya enfeksiyon kapabileceğini söylemek isterim.

Şimdi gelelim ne yapmalıyız konusuna…

Peki, kediniz kum kabı haricinde bir yere tuvaletini yaptıysa; idrarı hemen temizlemelisiniz..

Özellikle sirke kokusu, kedilerin idrarının kokusunu alır. Aksi halde kedi, aynı kokuyu almaya devam eder ve alışkanlık haline getirip istenmeyen yerlere idrar yapabilir.Davranışsal ve kedi içgüdüsü hareketleri

1- Erkek kediler özellikle kısırlaştırıldıklarında; güçlü ve ağır bir idrar kokusuna sahip olurlar. Bu idrar kokusunu, çevrelerinde işaret bırakmak amaçlı kullanırlar. Doğalarında olan bu hareket, erkek kedilerin başka erkek kedilere kendini ifade etme; kendini kanıtlama ve çevreyi koruma yöntemidir.

2- Evdeki her türlü değişikliğin kedilerde oluşturduğu stres ortamı. Kedilerin tamamı çok hassastır ve evdeki değişiklikleri görürler. Sizin tahmin bile edemeyeceğiniz bir çok durum; kedinizi strese sokabilir.

Bazı stres faktörlerinden bahsetmek istiyorum. Ancak bu konu o kadar da kısa anlatılacak bir konu olmadığından; ayrıca başka bir yazımda uzun uzun kedileri strese sokan faktörlere değineceğim.

Hazır kumun dışına tuvaletini yapan kedilerden bahsetmişken bu konuya sebep olabilecek en önemli stres faktörlerine değinelim derim !

1- Kedinin kumu beğenmemesi. Aşırı tozuyan kum sebebi ile kedinin kumdan kaçınması. Farklı ve doğal olmayan tarzda kumlar kullanılıyor olması da önemli bir faktördür.

Bu anlamda size %100 doğal bentonitten üretilmiş, tozumanın %99.9 daha azaltılmış özel formülü ve süper topaklanma gücü ile MasterCat Kedi kumu serisini öneriyoruz.

2- Kum kabının yeteri kadar ve yeterli sıklıkta temizlenmiyor olması ! Ki bu gerçekten kedileri çok etkiler. Kirli bir kum gören kediler kuma girmek dahi istemezler. Ne demiştik kediler titizdir!!!

3- Kumun konulduğu kabın değiştirilmesi veya kum kabının yerinin kedi tarafından beğenilmemesi. Evet sevgili okur; kedilerin beğenmeme faktörünü her daim göz önünde bulundurmalısınız.

4- Mobilyalarınızı mı yenilediniz; işte bu da evdeki kedi için mükemmel bir stres sebebidir.

5- Evin içinde tadilat yapıyorsanız aman dikkat ! Kediler sesi sevmez. Evin yakınında bir inşaat bile kedi için stres sebebi olabilir.

6- Eve gelen yeni bir evcil hayvan dostumuz da, kedi için stres sebebidir ve size bu stresi göstermek için bazı yerlere (halıya yatağa) dışkı bırakma söz konusu olabilir.

7- Ev halkında değişiklik. Eve yeni taşınan bir birey olduysa, yine kedinizi strese sokmuş olabilirsiniz.

8- Kedi sahibinin uzun süre evden uzakta olması, seyahate gitmesi kedi için strese girme sebebidir.

9- Kedinizin mama kabının belli bir yeri olmalı. Yeri değişen mama kapları da kedileri strese sokar.Kedilerin dünyasını anlamak oldukça zordur, her kedi kendine özeldir. O nedenle kedinizi en iyi anlayacak kişi yine sizsiniz!

Kedilerin tüm psikolojik sorunlarını kolay atlatmanın yolu; sevgiden geçer. Sevginin iyileştiremeyeceği bir psikolojik problem yoktur. Kedinize gerçekten kaliteli vakit ayırın ve onu sevin. Her şeyin düzeldiğini göreceksiniz!

Kedi canlarımız için her zaman yazmaya devam edeceğim. Sizden gelen mailleri okumaya bayılıyorum, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.