Genel

Köpekler Neden Çekiştirir?

Dog walking

Yürüyüş yapmaya çıktınız, biricik can dostunuz sizi sürüklemeye başladı, peki köpekler neden sahibini çeker?

Hiç sorguladınız mı? Köpekler oldukça meraklı canlılardır. Evde enerjisini atamayan ve sıkılan patili canlarımız, sokağa çıktıklarında heyecanlanırlar. Etrafta gezen insanlar, araba sesleri, yandan geçen kediler, çöp toplama araçları.. Köpeklerin dikkatini çeken ve ne yapacağını şaşırtan bir sürü çevre unsuru yer alıyor. Köpek gezdirirken kollarınız ağrıyacak kadar sürükleme olayına giriyorsa dostunuz; konuyu biraz derinlemesine düşünmek gerekiyor.

Heyecanlı ve keşfetmeyi seven ve bir yandan da diğer köpeklerin çevreye bıraktıkları koku yüzünden üstüne koku bırakmak isteyen erkek köpekleri anlamamız gerekiyor.

Birlikte yürümek ve kolunuzu çekmeyen bir köpek için öncelikle birtanecik dostunuzun, gün boyu evde biriktirdiği enerjiyi atmasını sağlamalısınız.

Bu anlamda, tasmasız germe yöntemi aslında 10 dakika içinde köpeğin koşarak rahatlamasına sebep olur. Eğer açık alanda, köpeğiniz için tehlike oluşturacak bir durum yoksa; serbest koşturma zamanı tanıyın ona.

Köpeğiniz, kendi istediği gibi 10 dakika boyunca enerji atabilir ise, enerjisini atacak ve siz biraz olsun rahat bırakacaktır.

Köpekler, çok zeki varlıklar, bir çok köpek; özel bir eğitime bile ihtiyaç duymadan temel komutları alır. Köpeğiniz yavruyken, ona sizinle gezmeyi ve eşlik ederek yürümeyi öğretmelisiniz. İş işten geçtikten sonra, yetişkin bir köpeği eğitmek ve bazı temel kavramları öğretmek zorlaşacaktır.

Evcil hayvanlar, evde enerjisini atamadığı gibi, sokağa çıktıkları anda deliriyorlar. Onlara, enerjilerini atacak kadar zaman ayırın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir