Blog

Kedim Dişi Mi Erkek Mi?

Minik bir kedi sahiplendiniz ve ilk aklınıza gelen kedim dişi mi erkek mi sorusu mu oldu?

Yavru kedinin cinsiyeti nasıl belirlenir?

Şimdi bakalım kedim dişi mi erkek mi sorusuna en kolay çözüm ne olacak? Yavru kedilerde genital organlar tam gelişmediği için cinsiyet tayini biraz zordur çünkü 8. haftadan sonra yavru kedilerde genital farklılıklar belirgin hale gelmeye başlar.  Eğer bir yavru kediniz var ve onun kız mı erkek mi olduğunu merak ediyorsanız ve cinsiyetinden  emin değilseniz veteriner hekiminize başvurabilirsiniz. Kedi yavrularının cinsiyetini belirlemek aslında kolaydır.

Yavru kedinizin cinsiyetini belirlemek için
1.Adım
Kedinizin kuyruğunu kaldırın. Orada iki açıklık var olduğunu göreceksiniz. Üst açıklık anüs alt taraftaki ise hem erkekte hem dişide genital organlardır. Bu işlemi yaparken yardım isteyebilirsiniz.
Siz kontrol ederken bebeğiniz o kişinin kollarında kendini güvende hissedecek daha az korkacaktır.
2. Adım
 
Kuyruğunun altına bakın dişi kedide genital açıklığın şekli dikey bir çizgi şeklindedir.
Erkek kedi üzerindeki genital açıklık küçük bir dairesel delik şeklindedir. Eğer imkanınız var ise bir erkek ve bir dişi kediyi yan yana karşılaştırın. farkı net bir şekilde görebilirsiniz.
3. Adım
Delikler arasındaki mesafeye bakın dişinin genital açılışı yüksekte ve anüse yakındır. Erkeğin genital açılışı aşağıda ve anüsten uzaktır.
4. Adım
Genital açıklığın yukarısına bakın Orada testisleri görürseniz elinizde bir erkek var demektir.  Yavru kedilerde 6 haftaya kadar testisler genellikle görünmezler.

Kedinin Renginden Anlayabilir miyim? 

Kedinin tüy rengide size kedinizin cinsiyeti hakkında ipuçları verir turuncu kediler herzaman değil ama çoğunlukla erkek , üç veya daha fazla renkli kediler ise hemen hemen herzaman dişidirler.

Related Posts

One thought on “Kedim Dişi Mi Erkek Mi?

  1. Dilan Sonmez dedi ki:

    Bizim kızımız daha yavruyken erkek sanarak sahiplendim:) İlk 1 hafta oğlum diye sevip Çamur ismini koydum kedime.
    Sonra veterinere gidince dişi olduğunu öğrenip şaşırmıştım. Benim gibi anlamayan var mıdır diye düşünürken bir çok insanın dişi erkek kediyi ayırt edemediğini fark ettim.
    Bence çok yararlı bir paylaşım olmuş. Kızım Mavişle size selam söylüyoruz

Bir Cevap Yazın