Blog

Kediler Neden Sürekli Temizlenir?

kediler nasıl temizlenir

Dünyanın en titizi kediler neden sürekli temizlenir?

Kediler çok titiz hayvanlardır, bilmiyorsanız öğrenmelisiniz ki, kediler kendi kendini temizler. Yani bir kediyi yıkamanıza gerek yoktur. Kediler zaten sudan pek hoşlanmazlar. Islanmak kedilere göre değildir. Kedisi olanlar iyi bilir, bir kedi gününün neredeyse yarısını kendi kişisel temizliğine ayırır.

Kediler tertemiz kokar, mis kokuludur.. Şu anda bu blog yazısını yazarken misler gibi kokan kedimden kocaman bir öpücük aldım bile.

Bir kediniz varsa kedinize bakıp kendi pisliğinizden utanabilirsiniz. O derece titiz varlıklardır.

Kediler kokuya çok hassastır. Özellikle de kendi vücutlarına bir koku sinerse delirmişcesine yalanırlar ve tüylerini temizlerler.

Mesela mama yediklerinde tüm vücutlarını belki de 15 dakika boyunca temizlerler.

Kediciğinizi ellerseniz onu kirletmiş olursunuz ve elinizin değdiği, aslında kokunuzun sindiği her yerlerini yalamaya başlarlar.

Bir kedi annesi ya da babası olmak gün boyu temizlenen bir kediye alışık olmak demektir.

Köpekler farklıdır, köpekler kendi vücut temizliklerini yapmazlar. Köpekleri banyo yaptırmak gerekir. Onlar ayrı canımızdır ama köpükleri kedilerden ayıran en can alıcı noktalardan biridir temizlenme olayı..

Kediler titizdir arkadaşım, aksini kimse iddia edemez.

Peki neden sürekli yalanırlar? Evet az önce de yazdığım gibi, kedilerin temizlenmesinin bazı ana sebepleri vardır.

Tüm bunların dışında kedilerin bazı özel sebeplerden kendilerini yaladıklarını da söylemeden geçemeyeceğim.

Anne kedi mesela; yavrusunun çişini yaptırmak için de onu yalayabilir, ama bunu başka bir yazıda detaylı olarak anlatacağım. Kedisi doğum yapan heyecanlı anneanne veya dedeler için güzel bir blog yazacağım yakın zamanda.

Bir de bu kedilerin temizlenmesi ile ilgili yazmadan geçemeyeceğim önemli bir nokta var.

Sokakta yaşayan kediler de elbette tertemiz varlıklardır, kendilerini sürekli yalayarak temizlemeye çalışırlar; ancak sokakta pis bir kedi görürseniz; anlayın ki o kedicik temizlenememiş çünkü susuz kalmış.

Çünkü tahmin edebileceğiniz gibi kediler temizlenirken tükürüklerini kullanıyorlar. Susuz kalmış bir pisicik elbette bu işlemi gerçekleştiremez. Lütfen sokaktaki canlarımızı susuz bırakmayalım, onlara taze ve temiz su vermeyi ihmal etmeyelim..

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir