Blog

Evimdeki Kaplan Kükredi

Evimdeki Kaplan Kükredi

Evet, evimdeki kaplan kükredi kedi deyip geçmeyin.

Kedigiller deyince akla gelen diğer isimleri hatırlayın; kaplan, aslan, leopar, puma.. Bizimkiler de onların akrabası sonuçta.

Genlerinde uzaktan da olsa bir büyük kedilik var elbette.

Benim Bal, evimin küçük panteri.. En büyük zevklerinden biri musluktan akan suyu içmek. Evin her yerinde büyüklü küçüklü kedi su kapları, yoğurt kaseleri, porselen kaplar ve hatta bardaklarda sular var. Yani ben 2 ay eve uğramasam susuzluktan başına bir şey gelmeyeceği garanti.

Su hastası Bal, her gördüğü su dolu kaptan su içmeye çalışsa da, musluktan akan su favorisi.

Ben tuvalete girdiğimde kedim de gardiyanım gibi peşimden pıt pıt koşarak gelir, sonra gözlerime bakar ve hooop lavaboya zıplar.

Ben hemen musluğu çok az akıtacak şekilde (kediler buna bayılır) açarım. Bal orda 5-6 dakika kadar su yalar.

Bir de şöyle bir senaryomuz var, bazen ben o musluğu açmıyorum, bana bakıp lavabonun içinde oturarak dilini gösteriyor. Dili yahu dili… Yani bana şunu diyor ‘bak kadın, lavaboya çıktım bu bizim ritüelimiz unutmuş olamazsın, aç şu musluğu da su gelsin, ha anlamadıysan dilime bak bir şey ifade eder belki..’ aynen bunları söylüyor. Resmen Bal’ın göz hapsinden kurtulmak için ben o musluğu açıyorum.

Dedim ki kendi kendime, bunun bir sebebi olmalı..

Evet, bir sebebi vardı aslında.

Az önce bahsettiğim büyük kedilere dayanan bir özellik.. Doğada kediler bir yoğurt kabından su içmiyor elbette, akan derelerden, nehirlerden su içiyorlar.. Bizim evdeki minik kaplan da büyük büyük dedesinin genlerinden etkileniyor olmalı ki, daha taze ve soğuk olduğu düşüncesiyle (ki kediler her zaman haklıdır) musluktan akan suyu tercih ediyor.

Soğuk su olayına gelince, kediler soğuk su içmeyi seviyor, evet ..

Hatta o kadar seviyorlar ki, su kabına 1-2 parça buz attığınız zaman kedinizin o buz kütlelerini yaladığını ve suyu daha iştahla içtiğini de görebileceksiniz. (denendi:) )

Gece saat 23.59 ve ben dişlerimi fırçalamak için banyoya gittimi arkamdan sessiz pati adımlarıyla koşarak gelen Bal da tabii ki banyoya hemen arkamdan geldi. Her zamanki pozisyonunu aldı ve lavaboya hopladı.

Anne bana su ver bakışını attı ve evimdeki kaplan kükredi ..

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir