Genel

Akbaş Köpekler Koruma Köpeği Midir?

Akbaş, ülkemize ait, nadir bulunan safkan bir köpektir. Sadık, uyanık ve zeki olan bu yavrular, isteyebileceğiniz en iyi niteliklerden bazılarına sahiptir. Akbaş Köpekler Koruma Köpeği Midir?

Bu keseler, Çoban Kopegi, Akbaş Çoban Köpekleri ve Askbaş Köpek gibi başka isimlerle de anılıyor. Nadir bir cins olmalarına rağmen, bu safkan köpekleri yerel barınaklardan bulabileceğinizi veya sahiplenebileceğinizi unutmayın!

Satın alma sahiplen !!

Bu harika yavrular ailelerini çok korur ve güçlü koruma içgüdülerine sahiptir. Onlar büyük köpeklerdir ve etrafta dolaşabilecekleri bahçeli veya açık alanların yakınında bulunan daha büyük evler için daha uygundurlar. Son derece bağımsızlar ama insan ailelerinin yanında olmayı seviyorlar. Akbaşlar çocuklarla harikadır ancak evde diğer köpeklerle veya evcil hayvanlarla yaşayacaklarsa erken sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır. Sizi koşulsuz sevecek, koruyucu ve sadık bir köpek istiyorsanız Akbaş tam size göre olabilir!

Akbaş ırklarının kürkü sadece beyazdır. Bu köpekler, sürüyle uyum sağlamaya yardımcı olan beyaz önlükleri ile çiftlik hayvanlarını ve koyunları korumak için yetiştirildi.
Yıl boyunca orta derecede tüy dökerler ve yaz aylarında daha yoğun şekilde tüy dökerler, bu nedenle haftada bir veya iki kez iyi bir fırçalama kir ve eski tüylerin giderilmesine yardımcı olacaktır. İhtiyaçlarına ayak uydurursanız, ceketin bakımı oldukça kolay olabilir.

Akbaş Köpekler Koruma Köpeği Midir?
Yanlış bir şey hissederlerse, Akbaşlar yabancılara hırlar veya havlarlar, ancak onlara karşı aşırı saldırgan değildirler. Kapınıza yaklaşan herkese karşı sizi uyaracak bir bekçi ve koruyucu istiyorsanız, Akbaş’tan daha iyisini yapamazsınız.

Akbaşlar bağımsız oldukları için genellikle insan meslektaşlarıyla herhangi bir ayrılık kaygısı yaşamazlar. Arada bir kendi başlarına olmayı sevdikleri için onlara biraz boşluk bıraktığınızdan emin olun.
Akbaşlar özellikle düşük enerji seviyeleri ile kilo almaya eğilimlidirler. Köpeğinizin, birkaç iyi, aktif oyun seansı ve karıştırılmış daha kısa yürüyüşlerle günde en az bir yarım saatten saate kadar yürüyüş yapmasını sağlayın.
Akbaşlar sosyalleşebilirler, ancak doğal olarak diğer hayvanları sevmezler ve evde yalnız evcil hayvan olmayı tercih edebilirler.
Akbaş büyük bir köpek olduğu için aşırı heyecanlı çocukların oyunlarının üstesinden kolaylıkla gelebilirler. Ancak, düşük enerjili köpeklerdir ve nazikçe oynamayı bilen yetişkinlerin veya daha büyük çocukların yanında olmayı tercih edebilirler.

 

Akbaş ırkı hakkında pek bir şey bilinmemekle birlikte, çoğu kişi onların ilk olarak yaklaşık 3.000 yıl önce çobanların sürülerini yırtıcılardan korumak için yetiştirildiğine inanmaktadır. Akbaş adı, “beyaz kafa” anlamına gelen Türkçe bir kelimedir. Beyaz önlükleri, korudukları sürüyle uyum sağlamalarına yardımcı olduğu için önemlidir. Aynı zamanda Türkiye’nin milli köpeğidir.

1970’lerde Amerikalı Judith ve David Nelson, Batı Türkiye’de bu cinsi araştırıyorlardı. Akbash’ın ilgisini çeken, cinsi aynı zamanda Kuzey Amerika’ya tanıttılar. Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı, bu cinsi yırtıcı kontrol programında kullanır. United Kennel Club (AKC), bu muhteşem köpekleri 1998’de koruyucu ırklar altında tanıdı.

Bu cins nadir olsa da, yerel barınağınızda veya belirli kurtarma türlerinde bulunabilirler. Bunun sizin ve aileniz için cins olduğuna karar verirseniz, evlat edinmeyi düşünün.

Akbaş köpekler, büyük ırk köpekler olduğu için; kemik gelişimleri oldukça önemlidir. Bu anlamda akbaş ırkı köpeklerin mama seçimi de önemlidir. Mr. Balky köpek maması çeşitlerimiz; akbaş ırkı köpeklerin beslenmesi için uygundur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir